آسمان شامگاهی ۷ و ۸ مرداد شهاب‌باران می‌شود/بهترین مناطق برای رصد آذرگوی‌ها

دو روز بعد از طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن بیست‌ویکم آسمان شامگاه‌های روزهای ۷ و ۸ مرداد شاهد دو بارش شهابی است، ولی به دلیل درخشندگی ماه در این شب‌ها امکان رصد این دو پدیده در آسمان شهرها نخواهد بود.

به گزارش دانشجو خبر به نقل از ایسنا،خسرو جعفری‌زاده، محقق حوزه نجوم در گفت‌وگوبا ایسنا، با بیان اینکه در روزهای ۷ و ۸ مرداد ماه بارش‌های شهابی “آلفا جدی” و “دلتای دلوی” را خواهیم داشت، اظهار کرد: در این روزها بارش‌های شهابی “آلفای جدی” و “دلتای دلوی” به اوج بارش‌ها می‌رسند، ولی رصد این دو پدیده نجومی به راحتی صورت نمی‌گیرد.

وی دلیل این امر را وجود ماه در آسمان دانست و یادآور شد: در روز ۷ مرداد ماه بارش شهابی “آلفا جدی” به اوج بارش خواهد رسید و ZHR (میزان بارش ساعتی سمت‌الراسی) آن ۵ است.

جعفری‌زاده، آذرگوی‌های بارش آلفا جدی را دارای درخشندگی زیادی دانست و یادآور شد: این بارش در ۴ درجه ستاره “آلفا جدی” است و در این پدیده در ساعت ۱۹ و ۵۲ دقیقه به وقت جهانی (ساعت ۲۴ به وقت ایران) به اوج بارش خود می‌رسد.

به گفته این فعال حوزه نجومی، سرعت وارد شدن شهاب‌ها به جو زمین ۲۲ کیلومتر بر ثانیه است، ولی شهاب‌های این بارش درخشندگی مناسبی دارند.

جعفری‌زاده با تاکید بر اینکه بارش‌های شهابی معمولا بازمانده یک دنباله‌داری است که حداقل یک بار به سمت خورشید آمده است، اظهار کرد: بارش شهابی آلفا جدی از بازمانده دنباله‌دار honda-mrkos-pajdusakova / p که به نام P‌ هوندا معروف شده، است. این دنباله‌دار به راحتی قابل رصد نیست، ولی با محاسبات انجام شده مدار این دنباله‌دار با مدار این بارش مطابقت دارد.

به گفته وی، بارش شهابی آلفا جدی از ۲۰ تیر تا ۱۹ مردادماه فعال است، ولی اوج این بارش در روز ۷ مردادماه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *