وزیر آموزش عالی عراق در دیدار دکتر طهرانچی:

ایران برای همکاری‌های علمی و توسعه پژوهش‌ها با عراق در اولویت است/ علاقمند همکاری مستمر با پژوهشگران برجسته ایرانی هستیم

دکتر قصی عبدالوهاب السهیل گفت: یکی از اهداف اصلی وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق تقویت و تحکیم ارتباطات علمی با کشورهای مختلف است که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه در اولویت است.

به گزارش دانشجو خبر،دکتر قصی عبدالوهاب السهیل وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق و هیأت همراه در سفر به تهران با دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دیدار و درباره نحوه گسترش تعاملات علمی بین دو کشور گفت و گو کردند.

دکتر عبدالوهاب السهیل با تبریک ایام الله دهه فجر و پیروزی‌ انقلاب اسلامی گفت: نهضت علمی که در جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده، باعث افتخار و سربلندی است.

وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، اظهارداشت: قطعاً این امکانات بازتاب مثبتی برای عراق و سایر کشورهای همسایه و دوست ایران دارد.

وی با تأکید بر اینکه آموزش عالی در کابینه جدید کشور عراق دارای جایگاه ویژه‌ای است، افزود: تلاش دولت عراق بازگرداندن جایگاه دانشگاه‌های این کشور به سطح دانشگاه‌های جهان است، به همین منظور یکی از اهداف اصلی وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق تقویت و تحکیم ارتباطات علمی با کشورهای مختلف است که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه در اولویت قرار دارد.

دکتر عبدالوهاب السهیل با بیان اینکه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق به دنبال گسترش تحصیلات عالیه و سطوح بالاست، گفت: از پژوهش‌ها و مطالعات برجسته و علمی که در سطوح آموزش عالی و تحصیلات دانشگاهی انجام شود، استقبال می‌کنیم.

وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق بر بهبود و تقویت توانایی‌های علمی دانشمندان جوان تأکید کرد و افزود: تمایل به توافقاتی برای همکاری بیشتر و مستمر بین پژوهشگران برجسته ایران و عراق داریم، به ویژه اگر بر روی مباحثی همچون سلول‌های بنیادی، تشخیص به موقع سرطان و … اقدامات و بررسی‌های علمی صورت گیرد تا به نتایج قابل ملموس منجر شود.

وی خاطر نشان کرد: کشور ایران در راستای توسعه پژوهش‌ها و همکاری‌های علمی در اولویت است و سعی داریم گام‌های عملی و مشخصی در جهت فاصله گرفتن از سیاست‌ها و روش‌های سنتی برداریم.

دکتر عبدالوهاب السهیل با اشاره به اینکه پژوهش‌های مشترک بین ایران و عراق در زمینه‌های متعدد از جمله ریزگردها نیاز حقیقی و تاکتیکی دو کشور است، گفت: همکاری و حمایت وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق از این‌گونه تحقیقات کاربردی جدی است و از هیچ‌گونه تلاش و کوششی دریغ نمی‌کنیم.

وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق تأکید کرد: باید به دنیا نشان دهیم شیعیان دارای دانشمندان و پژوهشگران توانمند و برجسته‌ای هستند که موفق به جهش کیفی در زمینه علمی و پژوهشی شده‌اند.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی آزمایشگاه علمی از سوی ایران در کشور عراق دارای تأثیرات بسیار مثبتی است، اظهار داشت: می‌خواهیم ایران در عراق آثار و ردپای واقعی داشته باشد.

در انتهای این دیدار مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای در خصوص موضوعات مورد علاقه دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق تدوین تا پس از بررسی‌های لازم، منعقد شود.

 

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *